Blue Moon Rising
Where Wood Meets Steel
The Cagle Family
The Gift
Dave Cantrell
Take Me Back
Dessert
Sings and Plays Bluegrass Music
The Flying Dog Bluegrass Band
A Step Away
The Johnny Greer Project
Lonesome Feelin'
IIIrd Tyme Out
The Best Durn Ride
Mount Zion
Still He Came
New Road
For Such A Time As This
Ryan Shupe & The Rubberband
Hey Hey Hey
Wells Family
Mountain of Dreams
Lare Williams
Grandpa John
Play What?
Yonder Mountain String Band & Benny Galloway
Old Hands
      HIGH PLAINS TRADITION
      Ken Seaman zo skupiny Bluegrass Patriots hovorí o skupine High Plains Tradition ako o jednej z najlepších bluegrassových skupín zo Západu hrajúcich štýl označovaný v USA hard-driving traditional bluegrass. Takáto skupina sa prísne riadi pravidlami bluegrassovej tradície, ale svoju hru patrične okorení súčasným bluegrassom. High Plains Tradition je z Colorada a svoj západniarsky pôvod nezaprie určitou dávkou tvrdosti v hre a moderne znejúcim vokálom. Sú plní prekvapení. Pätica v tmavých oblekoch a vybielených košieľkach s dôstojnými kravatami hrajúca na jeden mikrofón pripomína kapelu zo starých čias, zrazu na vás vybalí bluegrass s krásnym lead vokálom v štýle Lou Reida alebo Dona Rigsbyho a valiacim sa a rolujúcim bluegrassom. Päť rokov skupina kompletizovala svoj repertoár na toto CD a celé ho venovali svojim fanúšikom, ktorých za šestnásť rokov majú určite mnoho.
      Mandolínista Doug Elrick prezentuje 'high lonesome' vedúci vokál. Jeho hlas znie v skupine už šestnásť rokov a patrí medzi pôvodných členov skupiny. Za svoju skladateľskú činnosť a vokál získal v roku 1997 cenu The Colorado Bluegrass Music Awards. Je tiež hlavným skladateľom a tvorcom repertoáru. Piesne Douga Elricka majú hlavu i pätu, sú dostatočne moderné i tradičné a prehovoria do duše tradicionalistom i modernistom.
      Deväť skladieb napísal sám, jedna inštrumentálka je tvorba celej kapely a titulná piesen je vysledkom jeho spolupráce s Kennym Pabstom a Chuckom Tinsleym. Jeho skladby sú plné života v rýchlom tempe, ktoré preruší iba pomalá, plná lásky Flowers From Emily, valčík Sommerville Mine a gospel Show Me the Way.
      Doug je i autorom názvu skupiny, ktorý je odvodený od jeho prvej vlastnoručne vyrobenej mandolíny.
      Rok 1997 bol pre skupinu plodným. Cenu v svojej kategórii si odniesol i kontrabasista Kenny Pabst. Repertoár s moderným nádychom a dostatočné tvrdú kontrabasovú hru si poslucháč na tejto nahrávke všimne prvé. Jeho kontrabas exceluje na celom CD a dodáva skupine ten správny, tvrdý 'drive'. Je tiež jedným zo zakladateľov skupiny a pracuje pre Denverské aerolínie.
      Gitarista Steve Gilmore pochádza zo štátu Wyoming a je zakladateľom tamojšej skupiny Turtle Creek. Okrem harmónie ho možno počuť v pár skladbách ako vedúceho speváka. Do High Plains Tradition prišiel v roku 2001 a keď práve nehrá bluegrass, chytá ryby. Málo gitarových sól Steve nahrádza dosť tvrdým a výrazným doprovodom. Napríklad v Blue Yodel No. 4 je táto jeho práca najvýraznejšia. Piesen Jimmieho Rodgersa obliekli do celkom nového šatu. Výrazná je tu práca mandolíny, počuť Jimmieho tradičné jódlovanie, jednoducho je to dobrá bluegrassová úprava.
      Mark Leslie je ďalším, ktorého občas možno počuť vo vedúcom vokále. Jeho banjová hra nezaprie svoje tradičné cítenie pochádzajúce z doby pôsobenia v coloradskej Open Road. Svoju citlivú prácu si vychutná v úvode bonusu, pamiatky na Bill Monroa Blue Moon of Kentucky. V rýchlejšej časti skladby to prezentuje tak isto dôkladne a citlivo. Podobne ako Steve prišiel do skupiny až v roku 2001. Jeho čisto znejúce banjo si poslucháč najlepšie vychutná v inštrumentálke Brand New Mandolin. V civile pracuje pre požiarny zbor v Colorade a miluje romantiku starého Západu.
      Piatym spievajúcim členom skupiny v harmóniách je Bobbie Vickery. Tento najmladší a najnovší člen kapely je veľký husľový talent. Veľmi pripomína skúseného, dnes už legendárneho huslistu Stuarta Duncana. Jeho štýl určite Duncan veľmi ovplyvnil a azda ho z dnešných huslistov najviac pripomína.
      Pochádza z Texasu a pracuje v susednom Wyomingu ako policajný úradník. Ako tvrdia členovia kapely, priniesol nové dimenzie do skupiny, ktoré skupina tak potrebovala. Môže spievať náročný high barytón alebo lead a jeho husľová hra je stále dynamická. Takže už reči vlastných spoluhráčov svedčia o veľkosti Bobbieho a jeho prínosu do kapely. Z množstva svižných skladieb vynikajú husle v Trying to Find My Own Way, ktorá je i mojím favoritom na albume.
      Odporúčam navštíviť ich stránku www.highplainstradition.com, prečítať si o skupine, výroky odborníkov na skupinu a pozrieť prehľad ich koncertov. Skupina zväčša hrá na Západe (Colorado, Texas, California, Utah, Nebraska, Arizona, Wyoming...), ale dúfam, že po showcase na festivale IBMA v Kentucky sa táto skupina s dobrým bluegrassom presadí i v tradičných štátoch USA. Veď na to majú.
      Ľubomír Toman, Horná Poruba, Slovensko
WHERE THE WOODS ARE COOL AND STILL
2004
HIGH PLAINS TRADITION RECORDS 02

Because of You
It´s Just Me
Where The Woods Are Cool and Still
Brand New Mandolin
Clean Getaway
Flowers From Emily
Trying to Find My Own Way
I Knew
Sommerville Mine
Soldiers Joy
Snow Me the Way
Blue Yodel No. 4
Just How Long Have You Been Gone
Blue Moon of Kentucky