Blue Moon Rising
Where Wood Meets Steel
The Cagle Family
The Gift
Dave Cantrell
Take Me Back
Dessert
Sings and Plays Bluegrass Music
The Johnny Greer Project
Lonesome Feelin'
High Plains Tradition
Where The Woods Are Cool And Still
IIIrd Tyme Out
The Best Durn Ride
Mount Zion
Still He Came
New Road
For Such A Time As This
Ryan Shupe & The Rubberband
Hey Hey Hey
Wells Family
Mountain of Dreams
Lare Williams
Grandpa John
Play What?
Yonder Mountain String Band & Benny Galloway
Old Hands
      THE FLYING DOG BLUEGRASS BAND
      The Flying Dog je bluegrassová skupina z Aspenu v Colorade. Skupina vznikla v roku 1997 a na jar roku 1999 dokončili svoj prvý, dlho očakávaní album A Step Away.
      The Flying Dog sa zameriava na progresívnu tvár bluegrassu. Pod týmto pojmom si ale vždy nemusíme predstaviť kapelu plnú moderných prvkov a šialených zvratov. Ich hudba je unikátnym coloradským Rocky Mountain oblúkom zahrnujúcim tradičný a progresívny bluegrass, ľudovku i keltskú hudby.
      Pri počúvaný tohto albumu sa nebudete nudiť. Album obsahuje zmes rôznorodej hudby a každý si tu nájde svojmu srdcu lahodiace songy. Priaznivci bluegrassu vychádzajúceho z prapôvod tohto štýlu, a to teraz nemám na mysli old-time music ale keltskú hudbu, si na svoje prídu v dvoch inštrumentálkach. Samotný Bill Monroe mal veľa tanečných skladieb lahodiacich uchu tak bluegrassaka ako vyznávača keltskej hudby. Ich verzia Paddy Fahy's Jig vychádza z aranž celo-ískeho husľového šampión Martina Hayesa a a gitaristu Dennis Cahilla z Chicaga. Na tejto skladbe hosťuje Jamie Rosenberg na gitaru v štýle folkového speváka Gene Autryho. Ducks On The Pond má zas škótsky pôvod. Skladby navodia tajomnú keltskú atmosféru a sú ukážkou dobrej husľovej školy terajšieho huslistu Randy Utterbacka i bývalého Paul Hilla. Paul Hill je jedným z pôvodných hráčov kapely a Randy ho nahradil na konci roka 1998. Svoj priestor tu dostáva pravdaže i banjo a na prekvapenia i gitara v rukách Sandy Munro.
      Tretia inštrumentálka Escalante je pôvodná od mandolínistu Sandy Munro v G ladený a v cigánskom duchu.
      Kontrabasista Cash Cashman spieva vedúce party vo dvoch songoch. Ruby Rakesová How Mountain Girls Can Love z repertoáru Ralpha a Cartera Stanleyho a Red Georgia Clay od T. M. Colemana a Lou Reida, ktorý spolu hrávali v Seldom Scene, sú nielenže tradičné ale s výrazným nosovým vokálom Casha sú okoreneným albumu o tradičné dimenzie.
      Najvýraznejším inštrumentalistom na albume je banjista Steve Johnson. Ten so svojim lead vokálom predstavý tri svoje skladby a jednu od Bruce Hauser Barely Gettin' There. Tuto skladbu sa kapela učila od Sawmill Creek Bandu z Jackson, Wyoming. Po úvodnej, titulnej A Step Away je tu ešte I Always Knew a One Summer Day s hudbou a slovami Steve Johnsona. A Step Away, I Always Knew a Barely Gettin' There sú v progresívnom bluegrassovom štýle a mne pripomínajú napätie, skladateľský kumšt a hlavne banjovú techniku skupiny Out Of The Blue so štátu Washington.
      Do folku sú tu ladené tri skladby: Steve Johnsonová One Summer Day naladí atmosféry Karibiku v Tex-Mex / latinsko-americkom štýle. Záverečná a tiež autorská od huslistu Randy Utterbacka je spomienkou na Freddie Hoovera, dobrého kapelného priateľa, pikera a skladateľa. Tento song si spieva samotný Randy s jemne rockovým, nachraptelým hlasom. Tajomná a dojemná balada You'll Never Leave Harlan Alive od Darrella Scotta, ktorý sa pohybuje v old-time kruhoch, je presne to čo si song o dobývaný uhlia v kentuckom Harlane zaslúži.
      Na gitaru sa až na kontrabasitu striedajú všetci členovia kapely plus hosťujúci Paul Hill.
      A Step Away od The Flying Dog je pohoda, či už počúvate ich prevedenie starých songov v keltskom duchu alebo tradične ladené a taktiež i progresívne songy. Táto skupina má na to aby sa dostala i za hranice svojho štátu - Colorada.
      Ľubomír Toman, Horná Poruba, Slovensko
A STEP AWAY
1999
GREAT DIVIDE RECORDS 0001

A Step Away
How Mountain Girls Can Love
Paddy Fahy's Jig
I Always Knew
You'll Never Leave Harlan Alive
Red Georgia Clay
Ducks On The Pond
One Summer Day
Last Old Shovel
Escalante
Barely Gettin' There
Never Got To Say Goodbye.