The Cagle Family
The Gift
Dave Cantrell
Take Me Back
Dessert
Sings and Plays Bluegrass Music
The Flying Dog Bluegrass Band
A Step Away
The Johnny Greer Project
Lonesome Feelin'
High Plains Tradition
Where The Woods Are Cool And Still
IIIrd Tyme Out
The Best Durn Ride
Mount Zion
Still He Came
New Road
For Such A Time As This
Ryan Shupe & The Rubberband
Hey Hey Hey
Wells Family
Mountain of Dreams
Lare Williams
Grandpa John
Play What?
Yonder Mountain String Band & Benny Galloway
Old Hands
      BLUE MOON RISING
      Je tomu asi dva roky čo sa nenapadne ku špičke bluegrassu pripojilo niekoľko mladých kapiel ako Blue Moon Rising, Pine Mountain Railroad, Steep Canyon Rangers, Shanendoah Blue... Medzi nimi ma najviac zaujala kapela s názvom v tradičnom nádychu 'Modrý mesiac vychádza' a s debutom Kde drevo stretne oceľ s nápaditým vyobrazením gátra na prednej strane obalu CD.
      Táto skupina z Madisonville na východe Tennessee hrá bluegrass silno pripomínajúci Mountain Heart a hlavne Blue Highway.
      Základom kapely je Chris West. Ako píše Tim Stafford z kapely Blue Highway, Chris patrí medzi najlepších neznámych gitaristov a vedúcich spevákov v dnešnom bluegrasse. Chris prešiel zmenou, hrával v modernejšej One Way Track a teraz prešiel zas ku tradičnejšej. I keď sa nedá povedať žeby Blue Moon Rising hrala súčasný tradičný bluegrass, sú to skôr nový tradiciónalisti šmrcnutí súčasným bluegrassom. Ak máš dostatok fantázie môžeš si hudbu označujúcu New Tradition predstaviť po svojom. Tak či onak je Blue Moon Rising veľkým objavom na bluegrassovom poli dnešných dní.
      Chris West napísal podstatnú časť repertoáru na album. Hneď v začiatkoch to kapela odpáli songom Dead Man On The Run z pera Chrisa Westa a s dobrom Roba Ickesa. Práca Roba Ickesa na Where Wood Meets Steel mi silno pripomína jeho prácu na debute albumu skupiny Mountain Heart, kde sa Rob dokonale vžil do role "kmeňového" dobristu skupiny. Poslucháča záujmu v prvom rade harmónie vo vokáloch. Sú naozaj dokonalé a majú obrovskú silu. Chrisov vedúci vokál je dostatočne bluegrassovo vysoko položený v zmenách harmónií dokonale pracujúci i v barytónových pózach. Keith Garrett má plný barytón znejúci čisto a tenor Justina Mosesa mi pripomína Wayne Taylora z Blue Highway a je ozdobou kapely.
      Sú tu i tri songy napísané pre kapelu a zahrané, hovorme tomu už, v sounde Blue Moon Rising. Od D. Briana Ayersa je tu song s napätou a bohatou linkou v chóre, ďalej z repertoára mandolínistu Darrella Webba v pomalom, uplakanom a dojemnom songu, a nakoniec od Dave Maggarda, song s tradičným pozadím tak obľúbeným námetom ako je túžba návratu do starej dobrej Kentucky (Papa Made A Livin', Behind The Scenes, Take Me Back Old Kentucky).
      V My Turn sa dal Chris inšpirovať songom od mandolínistu Davida Via Left This Country Boy, ktorú preslávil Ronnie Bowman na jednej zo svojich sóloviek. Keith Garrett tento song dobre prezentuje svojim lead vokálom a je to dobrá odvedená práca v chóre, jedna z dvoch kde sa Chris predstaví ako tenor spevák. Podobne je tomu v záverečnej You Are Not Alone.
      Tento album obsahuje i druhý vedúci vokál, ktorý prezentuje mandolínista Keith Garrett. Keď vie spevák zaspievať i kvalitné vedúce party s nižšie položeným hlasom musí byť i kvalitným barytónistom v harmóniach, kde jeho hlas nemôže byť iba do počtu. Dead Man On The Run, When The Mountain Fell Down sú len krátkym výpisom kde toto všetko Keith prezentuje. Je naozaj s tenorom Justina oporou vedúcich partov Chrisa Westa. Moonshine Hard Times napísaná Keithom je akoby napísaná pre speváka Larry Sparksa, ktorý má rád tieto pochmúrne baladické songy s výrazným osamelým vokálom. V tomto songu sa po prvý krát na CD predstaví Keith ako vedúci spevák.
      Pýchou skupiny je tenor, ktorý predvádza technicky zdatný banjista Justin Moses obohacujúci album tiež o niekoľko husľových partov. V poradí druhej skladbe sa predstaví neohrozené gitarista Chris West v inštrumentálke Locust Hill (podľa miesta nachádzajúceho sa neďaleko domova Justinovej prababičky). Skladba je ako i celé album nadupaná, rytmicky dokonalá a i keď ju napísal banjista Justin na rovnakej úrovni sa tu prezentujú všetci členovia kapely včetne hosťujúceho Roba Ickesa. Justin dal v skladbe skôr priestor ku prezentácii huslí, ktoré drží vo svojich rukách i v skladbe Moonshine Hard Times, skladbe albumu podľa mňa.
      Justinova matka Susan napísala gospel song You Are Not Alone uzatvárajúce tento skvely album dvoj-partovou harmóniou v prevedený Chris a Keith. Skutočná, povzbudzujúca správa o priateľstve podávajúca dobrotu i v tvrdých časoch na pozadí duchovna a modlitby.
      Kontrabasista Tim Tipton hrá solídnu basu dávajúcu toto všetko dokopy do jedného celku. Hrá klasický kontrabas bez zbytočného sebaprezentovania a nápadného vystupovania a tlačenia sa do popredia. Na jeho hru sa dá spoľahnúť z čoho kapela následne ťaží a prezentuje svoj neohrozený a originálny bluegrass. Vo valčíku When The Mountain Fell Down je jeho basa ozdobou a povzbudeným.
      Slovíčko v názve 'vychádzanie' je naozaj vychádzaním z regiónu ku celo národnému pôsobeniu v oblasti bluegrassu tejto novej a veľmi interes kapely - Blue Moon Rising. Navštívte ich stránku i stránku spoločnosti Crosscut Records , kde vychádza množstvo dobrého bluegrassu v podaný neznámych ale o to pozoruhodnejších kapiel.
      Ľubomír Toman, Horná Poruba, Slovensko
WHERE WOOD MEETS STEEL
2002
CROSSCUT RECORDS 1133

Dead Man On The Run
Locust Hill
Moonshine Hard Times
Papa Made A Livin'
Behind The Scenes
Take Me Back Old Kentucky
My Turn
I Don't Want To Hear It
Highway Of Despair
A Boy Like Me
When The Mountain Fell Down
You Are Not Alone/I>