Blue Moon Rising
Where Wood Meets Steel
The Cagle Family
The Gift
Dave Cantrell
Take Me Back
The Flying Dog Bluegrass Band
A Step Away
The Johnny Greer Project
Lonesome Feelin'
High Plains Tradition
Where The Woods Are Cool And Still
IIIrd Tyme Out
The Best Durn Ride
Mount Zion
Still He Came
New Road
For Such A Time As This
Ryan Shupe & The Rubberband
Hey Hey Hey
Wells Family
Mountain of Dreams
Lare Williams
Grandpa John
Play What?
Yonder Mountain String Band & Benny Galloway
Old Hands
      DESSERT
      Skupinu Dessert osobne poznám od roku 1997. Vtedy sa prvý raz zúčastnili na festivale Bluegrass večer v Hornej Porube. Až na malé výnimky tento festival pravidelne navštevujú a radia sa medzi zdomácnelé kapely po boku Minigrassu, Bluelandu, Dřevěnej Trávy alebo skupiny The Log.
      Keď si vypočujem terajšiu zostavu Dessertu, je až obdivuhodné, kam sa dostala táto kapela. Z trampskej kapely dvoch zakladateľov Evžena Loveckého a Ivana Zábelku sa kapela s úspechom prediera ku špičke svojho štýlu - tradičného a gospel bluegrassu - v Českej republike.
      Skupina sa pôvodne volala Sdružení přátel bluegrassu a mohli ste ju vidieť na festivale Carter Stanley Memorial. Vznik sa datuje do roku 1995, kedy začali pracovať na svojom bluegrassovom štýle vďaka vtedajším bluegrassovým dielňam. Po zmene názvu nasledovala prezentácia na niekoľkých regionálnych festivaloch a už spomínaný Bluegrass večer. Dnes už stabilne hrajú na prestížnych festivaloch vrátane Banjo Jamboree. O zlepšujúcich sa kvalitách skupiny hovorí i ocenenie - objav roka - od Českej bluegrassovej asociácie za rok 2001.
      Asi tak pred rokom sa zmenila zostava skupiny. Vrátil sa mandolínista Ivan Zábelka, kapela privítala nového kontrabasistu Dušana Grombiříka a gitaristu Milana Bodu, pokiaľ sa nemýlim, tiež spolupracoval s Dessertom niekedy v čase kapelných začiatkov. Podstatnou zmenou bol príchod druhej speváčky Janky Bílkovej. Pravdaže skupinu dopĺňa zakladajúci banjista Evžen Lovecký a vedúca speváčka Jitka Hrubošová.
      Repertoár je založený na vokáloch dvoch kvalitných speváčok. Jitka na tomto debute skupiny spieva podstatnú časť (9 skladieb), Janka spieva štyri a v harmonickej Long Journey Home Milan Boda. O tenory sa podelili obe speváčky a Dušan, o barytóny zas Evžen s Milanom a bas spieva Ivan.
      Na tomto CD by som rád vyzdvihol basový vokál Ivana Zábelku v troch kúskoch a bez preháňania by som ho prirovnal ku kvalitám spevákov z Blanketu, Reliéfu alebo Vabank Unitu. Jeho hlas je dostatočne hlboký a temný, čo si zaslúžia skladby ako Down To The River To Play, Hard Times Come Again No More alebo I Am Ready. Nástrojovo sa pohybuje v tradícii a jeho doprovod, vyhrávky a rozmanité sóla v I'll Fly Away sú ukážkou jeho dobrej techniky.
      Veľký kus práce odviedol Evžen na banjo (Last Old Shovel, Blue Moon of Kentucky), ktorý sa počuteľne zdokonaľuje na tento nástroj. Evžen je i motorom kapely, drží tuto kapelu už skoro desaťročie v dobrom i zlom a nezlomili ho ani mnohé výmeny hráčov v kapele, čoho výsledkom je nájdenie optimálnej terajšej zostavy.
      Kapela navyše dobre aranžuje: kontrabas a gitara plus štvorhlas v Hard Times Come Again No More, mandolína a gitara plus ženský dvojhlas v I'll Fly Away, osamelá, ale pestrá gitara vo valčíku Heaven's Bright Shore a v neposlednom rade úpravy a cappella gospelov Down To The River To Play a I Am Ready.
      Jitka je mojím favoritom v gospelovej skladbe Heaven's Bright Shore a v tenoroch sekundujúcich Jankinmu vedúcemu vokálu.
      Mojim favoritom je tradičná pieseň a cappella I Am Ready, ktorý som naozaj po prvýkrát počul až od Dessertu. Jankina farba hlasu mi celkom sedí a to od rytmickej Roses In The Snow až po skladbu v kostolnom, černošskom cítení I Am Ready.
      Dobré štýlové sóla tu má Milan Boda na gitaru (Nellie Kane, Heaven's Bright Shore) a solídny, šlapajúci kontrabas predvádza Dušan Grombiřík.
      Som rád, že som mohol zaradiť ako prvú recenziu na CD z ČR do časopisu Blue Web práve Sings and Plays Bluegrass Music od skupiny Dessert. Hudba Dessertu s citom a láskou ku bluegrassu si to naozaj zaslúži.
      Ľubomír Toman, Horná Poruba, Slovensko
SINGS AND PLAYS BLUEGRASS MUSIC
2004
DESSERT

Down To The River To Play
Last Old Shovel
Nellie Kane
Heaven's Bright Shore
Blue Night
Blue Skies and Teardrops
Keep On The Sunny Side
Hard Times Come Again No More
Roses In The Snow
Blue Moon Of Kentucky
Long Journey Home
I'll Fly Away
I Am Ready
I'll Go Stepping Too