Home
Profil
Obsadenie skupiny
Diskografia
Čo o nás píšu a vravia iný
Koncerty, alebo kde nás môžete stretnúť
MP3 demo
Texty, noty piesní
Linky na iné oblúbené stránky
 
 

Kontakt

Ján Bratinka
Belinského 9, 
85101 Bratislava, Slovakia, EU
tel.
00421-2-62241098 -2-59379278

     Skupina Steam aj keď na slovenskej bluegrassovej scéne pôsobí pomerne krátko, patrí dnes už k popredným slovenským bluegrassovým skupinám a na slovenskej scéne sa stala vážne branou realitou. Je zatiaľ jedinou skupinou na Slovensku, ktorá sa venuje v súčasnosti veľmi populárnemu bluegrassovému smeru, ktorému sa vraví aj mestský bluegrass, a ktorý je zaujímavý hlavne tým, že v sebe obsahuje prvky iných hudobných smerov ako funky, rock, jazz, ale aj folk. Z tradičného bluegrassu si zachováva melodickosť, akustické nástrojové obsadenie no skladby majú neopakovateľné aranže a aj stavba vokálu je trocha odlišná od tradičného bluegrassového vokálu. Typickým predstaviteľom tohoto smeru bola americká skupina Skyline s banjistom Tony Trischkom, ktorá v roku 1986 bola na turné vo vtedajšom Československu.
     Skupina vznikla koncom roka 1999 okolo banjistu Jána Bratinku asi rok po rozpade jeho dnes už legendárnej kapely Bluegrass Album, tak trochu asi aj ako odpoveď na istú dieru v smeroch bluegrassu na  Slovensku. V podstate toho veľa za sebou ešte nemá, no aj za tak krátke pôsobenie stihla dosiahnuť mnoho úspechov a vstúpiť do povedomia fanúšikov nielen bluegrassu, ale aj country a príbuzných žánrov. A nielen na Slovensku. Dostala pozvanie na medzinárodný bluegrassový festival do Rakúska, ale aj do Holandska (EWOB) a Nemecka. Je zložená z muzikantov, ktorým táto hudba rozhodne nie je cudzia. Či už je to vynikajúci gitarista  Peter Baláž, ktorý okrem gitary hrá aj na banjo a pôsobil aj v jednej bratislavskej bluessovej formácii, alebo v súčasnosti najlepší mandolínista na Slovensku Adrian Minarovič, či vynikajúci basista Peter Davidek, ktorý do kapely prišiel z  rockovej scény, či speváčka Barbora Streicherová, ktorá dlho pôsobila v jednej dnes už nejestvujúcej pezinskej country-bluegrassovej skupine a nakoniec aj banjsta Ján Bratinka, ktorý má za sebou už aj bohatú diskografiu z pôsobenia na mnohých projektoch rôznych často aj nie bluegrassových formáciách.
     Hudba, ktorú táto zostava hrá, je bluegrass v trochu modernejšom duchu. No v  jej repertoári je aj množstvo tradičných skladieb, keďže práve z neho vychádzajú všetky bluegrassové smery. A tak sú vystúpenia Steamu značne pestré a na chuť si prídu všetci fanúšikovia, či už na samostatných koncertoch, festivaloch, alebo country báloch..
     V žiadnom prípade sa Steam nesnaží o nejaké kopírovanie Skyline, aj keď je pravdou, že táto dnes už v pôvodnom zložení nejestvujúca skvelá americká kapela má na Steam asi najväčší vplyv. Steam sa vydáva vlastným smerom plným experimentovania, hľadania nového zvuku bluegrassu a hlavne rúcania bariér. V jej repertoári sú jednak máloznáme modernejšie prevzaté piesne s vlastným aranžom, jednak aj tradicionály a v poslednom čase aj vlastné skladby prevažne z pera gitaristu a banjistu Steamu. Steam proste ide vlastným smerom a hrá bluegrass tak ako ho cíti, čo prezentoval na samostatných vystúpeniach ako aj na viacerých festivaloch ako bluegrassový festival  v Hornej Porube, Dobrofest, Strunnobranie, Bluegrass Session,  ale i v zahraničí napríklad na prestížnom bluegrassovom festivale EWOB 2001 a 2002 v Holandsku (fotografie), 5th EWOB festival v Kolíne v roku 2002, v Rakuskom Linzi a inde.
     V roku 2000 bola skupina ocenená ako „objav roka“ Slovenskou Bluegrassovou Asociáciou na Slovenskej Bluegrassovej Grammy a rovnako v Zvonky Award bola nielen ocenená ako „objav roka“, ale aj nominovaná na „Top kapelu roka“.